Jak przyzwyczaić się do zdrowych nawyków żywieniowych?
Przyzwyczajenie się do tego nawyku wcale nie jest trudne, wystarczy wyznaczyć sobie jasny cel i nie cofać się przed nim. Oto kilka pomocnych wskazówek, o których warto pamiętać:
1. Zadaj sobie pytanie – dlaczego chcę zmienić swoje preferencje żywieniowe? Odpowiedź powinna być jak najbardziej konkretna, a ostateczny cel jest osiągalny.
2. Dieta powinna być zróżnicowana. Zdrowe jedzenie nie musi być mdłe i bez smaku. Istnieje wiele pysznych dań, które są niezwykle zdrowe dla organizmu.
3. Idź do sklepu tylko z pełnym żołądkiem. W ten sposób będziesz mniej skłonny do zakupu czegoś szkodliwego w jasnym, uwodzicielskim opakowaniu.
4. Ustaw na telefonie przypomnienie o jedzeniu i wodzie, aby pomóc sobie w przestrzeganiu diety.
5. Prowadź dziennik żywieniowy – pomaga korygować błędy w żywieniu w okresie, gdy nie wykształciły się jeszcze nowe nawyki. Dziś jest to bardzo łatwe: w prawie każdym sklepie z aplikacjami mobilnymi można znaleźć specjalne, zarówno płatne, jak i bezpłatne programy.
6. Nie spiesz się. Nagłe i całkowite zastąpienie nawykowych „szkodliwych” potraw nowymi i zdrowymi w prawie 100% przypadków prowadzi do załamania. Dietę należy zmieniać stopniowo, stopniowo wprowadzając do niej zdrową żywność.
Przykładowe menu na dzień zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania
Zdrowe odżywianie jest nie tylko zdrowe, ale i smaczne.
-Śniadanie: jajecznica z pieczarkami z jednego całego jajka i dwóch białek, kromka chleba pełnoziarnistego, cykoria ze śmietaną.
-Przekąska: jeden banan i ćwiartka tabliczki gorzkiej czekolady.
-Obiad: zupa z sałatką jarzynową i kremem brokułowym z kurczakiem i śmietaną.
-Popołudniowa przekąska: dwie mandarynki i jabłko.
-Kolacja: pieczony dorsz z duszonymi warzywami.
-Na noc: szklanka kefiru.
Jedzenie bez spożycia wody
Jedzenie bez spożywania wody nie może być zdrowe- jest naprawdę szkodliwe. Jeśli nie pijesz wody lub innych napojów i jednocześnie nie przeżuwasz dokładnie pokarmu, dostaje się on do żołądka dużymi kawałkami i nie jest zwilżony śliną. To upośledza proces trawienia pokarmu, spowalniając go i komplikując. W efekcie mamy do czynienia z takimi problemami jak:
-uczucie ciężkości w jamie brzusznej;
-nudności, a nawet wymioty.
Potrawy płynne gotowane w bulionach mięsnych, rybnych, warzywnych i grzybowych przyczyniają się do wydzielania soku żołądkowego. Zupa w zupełności wystarcza do strawienia drugich dań: mięsa, ryb, płatków zbożowych, ziemniaków itp.
Reżim picia
Przestrzegaj reżim picia. Pij co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie. Bardziej użyteczna jest woda nieprzegotowana oczyszczona filtrem.
Ciało ludzkie składa się w 70-80% z wody, dlatego nasze zdrowie bezpośrednio zależy od jej jakości.
Woda wzmacnia system odpornościowy, zwalczając obce bakterie i mikroorganizmy;
łagodzi stres poprzez uspokojenie organizmu. Po szklance ciepłej wody poczujesz się bardziej ożywiony.
Spożywanie witamin
Witaminy to niezbędne mikroelementy. Nie dostarczają energii, ale są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia.
Do prawidłowego odżywiania konieczne jest stosowanie kompleksów witaminowych, ponieważ organizm nie otrzymuje z pożywienia wystarczającej ilości witamin i minerałów.
Witaminy są potrzebne dlatego, że:
1. biorą udział w procesach metabolicznych, regulują pracę nerwów, odgrywają rolę w tworzeniu tkanki kostnej i mięśniowej
2. chronią przed chorobami zakaźnymi i zakaźnymi
3. chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, dlatego wiele witamin nazywa się antyoksydantami.